Kateřina Málková | profesní seberealizace
Kateřina Málková

Je příliš pozdě? Proč se bojíme změny práce ve středním věku

18. ledna 2024
Přečtete za 8 min.
Je příliš pozdě? Proč se bojíme změny práce ve středním věku
Nedávno jsem dávala dohromady rodinné fotografie a zastavila se u snímku své babičky. Nerada se fotila a tak najít její fotky nebylo vůbec snadné. Na jedné byla úplně mladá a neuvěřitelně krásná. Podobala se nějaké herečce z filmů pro pamětníky. Na druhé fotografii ji bylo něco přes padesát, ale zde vypadala jako někdo, kdo už dopisuje svoji poslední životní kapitolu. Přitom tehdy ji "zbývalo" ještě něco kolem 20 let života.

„Na změny už jsem stará,“ říkávala často.

Jak se strašlivě mýlíme, když si myslíme, že v určitém věku je na změnu pozdě! Tento mýtus je jedním z nejnebezpečnějších, s nimiž jsem se za léta své praxe kariérového poradce setkala. A teď si představte, že to vám říká člověk, kterému je něco přes 40.
Proč se bojíme změny?

  • Iluze bezpečí
Naše mysl je naprogramovaná na hledání jistoty. Říká nám, že to, co známe, je bezpečné, i když nás to nenaplňuje nebo vyčerpává. Ale co když je tato jistota jen iluze? Pracovní pozice, která dnes působí stabilně, může být zítra ohrožená změnami na trhu. Firmy mění priority, technologie nahrazují rutinní činnosti, a kdo ví – možná by změna, které se bojíme, byla právě tím krokem, který nás připraví na budoucnost a naopak zajistí tu jistotu. Zeptejte se sami sebe: "Zůstávám tady proto, že mě to naplňuje, nebo proto, že se bojím jít dál?"

  • Strach z neúspěchu
S přibývajícím věkem býváme opatrnější. Zdá se nám, že za chybu zaplatíme mnohem vyšší cenu. Ale co když je tou největší chybou právě stagnace? Zůstat tam, kde jsme nespokojení, dalších deset, dvacet let, aniž bychom se pokusili něco změnit? Náš mozek nás často varuje před tím nejhorším scénářem – co když to nevyjde? – ale málokdy nám nabídne představu toho nejlepšího. Přitom změna nás může nejen obohatit, ale doslova otevřít nové dveře k životu, který si teď ani neumíme představit. Zkuste se zeptat sami sebe: "Co se stane, když to naopak zvládnu?"

  • Tlak okolí
Společnost má své nepsané normy. Do čtyřiceti bychom měli mít jasno, po padesátce už raději neměnit práci, a po šedesátce? Tam už se snad jen čeká na důchod, že? Ale takhle to už dávno nefunguje. Kariérní teorie z 20. století, například kariérní duha Donalda Supera, předpokládaly, že po čtyřicítce jen udržujeme dosažené, nepočítaly s dynamikou dnešní doby. Lidé dnes mění obor, zakládají nové firmy nebo se učí programovat, klidně i po padesátce. Tak proč byste nemohli vy?

Různé studie ukazují, že lidé v průměru mění práci až pětkrát za život a na přizpůsobení se nové pracovní pozici potřebují v průměru 3 až 6 měsíců, nová profesní role vyžaduje přibližně 2 až 3 roky. Navíc čím jsme starší, tím více můžeme nabídnout a také v práci nás spíše motivuje smysl a osobní spokojenost než jen finanční ohodnocení nebo kariérní růst.

Proč „nikdy není pozdě“ není jen hezká fráze

Zkušenosti jako kapitál
Ve 40 nebo 50 letech máte za sebou bohaté pracovní i životní zkušenosti. Ty představují vaši největší výhodu – víte, co vás naplňuje, co je pro vás důležité, co vám jde, a kde můžete uspět. Váš životopis už není jen seznam dovedností, ale příběh vašich úspěchů, schopností a adaptability.

Neuroplasticita mozku
Dříve jsme si mysleli, že člověk je nejučenlivější v mladém věku. Antonín Baťa o tom například psal ve své knize Budujme stát pro 40 milionů lidí. Moderní neurověda však potvrzuje, že mozek je schopen učit se a vytvářet nové neuronové spoje po celý život.

Ve středním věku je navíc učení často efektivnější díky schopnosti spojovat nové informace s již nabytými zkušenostmi. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti – po pětačtyřicítce jsem se naučila malovat, a to velmi rychle. Přitom dříve mi to nešlo, i když jsem po tom toužila celý život.

Lepší sebeovládání a sebedisciplína
S přibývajícím věkem získáváme větší emocionální stabilitu a vyrovnanost. Lépe zvládáme stres, přemýšlíme strategicky a děláme promyšlenější rozhodnutí. Naše očekávání jsou realistická, což nám umožňuje čelit výzvám s větším nadhledem.

Podle některých studií mají podnikatelé mezi 55 a 64 lety vyšší pravděpodobnost úspěchu v podnikání. Jejich šance dosahuje až 60 %, zatímco podnikatelé kolem 30 let mají pravděpodobnost úspěchu zhruba 30 %. Přesto si většina společnosti tuto skutečnost neuvědomuje.
Váš životopis dostává nálepku „překvalifikovaný“? Své služby prodáváte pod cenou jen proto, abyste měli zákazníky? Máte kvalitní vzdělání, znalosti a zkušenosti, ale nikdo to neocení? Nebo jste dosáhli všeho, co jste chtěli, a přesto vám chybí smysl a naplnění? V tomto e-booku najdete odpovědi na to, proč se to děje, a také pochopíte, jak se to dá změnit.
Víte, že máte navíc, ale narážíte na překážky?
Existuje spousta příkladů úspěšných podnikatelů, kteří začali své podnikání po šedesátce nebo v tomto věku dosáhli významného úspěchu. Zde jsou některé příklady:

  1. Vendula Raymová. Po odchodu do důchodu ve 59 letech založila firmu Bohemia EU Planners, která v Bruselu zajišťuje kurzy a tréninkové stáže. Raymová se domnívá, že starší podnikatelé mají výhodu díky svým životním zkušenostem a odborným znalostem, které mohou předávat dalším generacím.
  2. Martha Stewart. Podnikatelka, jejíž úspěch s domácím životním stylem vygradoval po šedesátce. Její značka, zahrnující média, knihy a produkty, se stala globálním symbolem elegance a vkusu.
  3. Colonel Harland Sanders. Zakladatel KFC začal podnikat s rychlým občerstvením až po šedesátce. Jeho úspěch s franšízou Kentucky Fried Chicken se stal legendárním příkladem, jak pozdní začátek může vést k obrovskému úspěchu.
  4. Jaroslava Valová. Zakladatelka společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ začala podnikat až po čtyřicítce. Během 25 let vybudovala firmu, která se stala největším prodejcem koupelnového vybavení v Česku. I po šedesátce byla aktivní a zásadně ovlivnila směr rozvoje společnosti, než ji předala svým dětem.
  5. Ray Kroc. Američan českého původu, který se připojil k McDonald's ve svých padesáti letech a proměnil ho v největší světový franšízový řetězec.
Ano, chápu vaše argumenty. Není to cesta pro každého, ani není nutné vytvořit globální impérium a vydělávat miliony dolarů. Tyto příklady uvádím jen proto, abych ukázala, že existuje mnoho příkladů lidí ve středním a zralejším věku, kterým se dříve mnoho věcí nepodařilo, ale kteří dokázali nepodlehnout sestupné tendenci a naopak začali v druhé polovině žít zajímavý profesní život.
Nikdo neslibuje, že to bude snadné, že nenarazíte na překážky, nebo že vám něco nevyjde. Překážky existují v každém věku. Jde jen o to, na co se více soustředíte a čeho se bojíte.

Jak překonat strach z neúspěchu?

1. Začněte malými kroky
Nemusíte měnit celý svůj život najednou. Naopak, problém často spočívá v přesvědčení, že je nutné udělat razantní kroky a zpřetrhat všechny vazby. Žádná kniha se nenapíše přes noc, totéž platí i o jakékoli kariérní a životní změně. Udělejte první malý krok: přihlaste se na kurz, oslovte mentora, napište si plán, nebo vyzkoušejte něco nového, co jste dlouho odkládali.

2. Zhodnoťte své dovednosti
Podívejte se na své dosavadní úspěchy a zkušenosti. Jak byste je mohli přenést do nové oblasti nebo využít jinak? Tato analýza je klíčová, přesto na ni lidé často zapomínají, zejména pokud mnoho let pracovali v jedné oblasti. Možná také máte pocit, že „nic zvláštního neumíte“, ale je to skutečně pravda?

Pro lepší přehled si vytvořte seznam:
  • Sepište všechny klíčové činnosti, které jste kdy vykonávali, a to nejen pracovní, ale i osobní.
  • U každé položky se zamyslete nad tím, jaké dovednosti to od vás vyžadovalo? Např. vedení týmu, řešení krizí, organizace času, vynalézavost.
  • Zeptejte se kolegů, přátel nebo rodiny, jaké vaše silné stránky vidí oni – někdy sami sebe nedokážeme objektivně zhodnotit.

3. Najděte podobně smýšlející lidi a investujte do sebe
Obklopte se lidmi, kteří se také nebojí změn. Jejich energie a příběhy vás mohou inspirovat. Učte se, rozvíjejte se, navštěvujte školení a semináře. Vzdělání a nové znalosti představují kapitál, který nikdy neztratí svou hodnotu.

4. Přehodnoťte pojem úspěchu
Úspěch není vždy jen o penězích nebo o kariérní pozici. Někdy jde o možnost dělat to, co vás baví, nebo pomáhat druhým, nebo přispět k řešení nějakého problému. S přibývajícím věkem je úspěchem také schopnost žít v souladu se svými hodnotami, bez ohledu na očekávání většinové společnosti.

Závěr

Říká se, že věk je jen číslo. A skutečně – náš skutečný věk neurčuje datum narození, ale naše ochota a chuť žít život podle svých představ. Každý nový den je příležitostí začít něco nového, bez ohledu na to, kolik nám je let.

Váš život je váš příběh, a jen vy rozhodujete, jak bude jeho další kapitola vypadat. Jedno je však jisté – přijde den, kdy se otočí poslední stránka. V tu chvíli vám pravděpodobně nebude záležet na číslech na bankovním účtu ani na pracovních titulech. Záležet bude na tom, s jakým pocitem jste svůj život prožili.

Otázka „Jak se chci cítit na konci svého života?“ může být nepříjemná, možná i děsivá. Ale právě tento pohled může přinést cenné vystřízlivění. Druhou šanci nám nikdo nenabídne – a proto stojí za to přemýšlet už teď, jak prožít tu nejlepší verzi svého života včetně toho pracovního.
  • Kateřina Málková
    profesní sebeurčení a seberealizace, organizační design
    poradenství, koučink a mentoring
    Tématem profesní seberealizace a kariérních změn se zabývám již více než 16 let. Sama podnikám přes 20 let a mám zkušenosti s řízením firem v různých odvětvích – od stavebnictví, přes IT a marketing, až po vzdělávání. Řídila jsem firmu s obratem 60 milionů korun a dvěma pobočkami, vedla projekty, mentoruji začínající podnikatele a mimo jiné se věnuji kariérovému poradenství pro teenagery v projektu Smartee, který jsem před 9 lety založila bez sponzorů a dotací.

    Za sebou mám tři zásadní kariérní restarty a vyhoření. Díky tomu vím, jak náročné je najít nový směr, který přináší nejen naplnění, ale také stabilitu a finanční jistotu. Jsem jednou z mála certifikovaných specialistek neurografiky v ČR, estetickou koučkou a absolventkou kurzů Johna Kecho, autora knihy Síla mysli. Díky těmto metodám pomáhám svým klientům – jednotlivcům i firmám – rychle a hluboce transformovat jejich životy v souladu s jejich hodnotami, cíli a jedinečnou situací.

    Více o mých profesních zkušenostech si můžete přečíst v mém příběhu zde.