Světová zdravotnická organizace definuje syndrom vyhoření jako
„syndrom vyplývající z chronického stresu na pracovišti, který se nepodařilo úspěšně zvládnout“. Na rozdíl od běžného profesního stresu nebo únavy je vyhoření dlouhodobým stavem, který zásadně ovlivňuje vaši pracovní schopnost, vztah k profesi a celkovou kvalitu života. V populárních zdrojích se často vyhoření v práci a emoční vyhoření zmiňují jako dvě odlišné kategorie. Podle odborníků, včetně Světové zdravotnické organizace,
je syndrom vyhoření úzce spojen právě s pracovní činností. To znamená, že jeho řešení vyžaduje primárně zaměření na profesní oblast a faktory, které v ní působí.
Pokud směřujete k profesnímu vyhoření, můžete si toho všimnout podle následujících příznaků:
- Emoční vyčerpání. Cítíte se chronicky unavení a bez energie, přičemž obvyklý odpočinek nebo dovolená vám nepomáhají k obnovení síly. Můžete pociťovat otupění, ztrátu schopnosti prožívat radost nebo jiné pozitivní emoce.
- Ztráta smyslu a negativismus. Vaše práce vám přestává dávat smysl, nebo se na ni díváte s cynismem či skepsí. Místo dřívější motivace převládají pocity marnosti a odcizení.
- Pokles výkonu. Vaše produktivita a efektivita klesají. Máte potíže zvládat úkoly, které dříve nebyly obtížné. Často se cítíte přetížení i drobnými povinnostmi.