Kateřina Málková | kariérové poradenství
Kariérové poradenství nebylo něčím, o čem jsem snila celý svůj život. Ještě před 10 lety jsem ani netušila, že taková profese existuje. Nejsem bývalý HR, ani psycholog, ani pedagog, nikdy jsem nepracovala na Úřadě práce nebo v neziskovém sektoru. Školství nebo státní sektor nikdy nebyly mým cílem, ani profesním snem, a zřejmě bohužel ani nikdy nebudou.

Přesto dnes tuto kariérní změnu považuji za jednu z nejlepších investic mého života. Pomohla mi pochopit sebe sama, uvědomit si, co doopravdy chci, zachránit manželství a naladit vztah se svým mužem, kterého miluji stejně, jako před 12 lety, kdy jsme se teprve poznali. V již zralém věku mi umožnila změnit obor, v podnikání konečně najít směr, který se mi líbí a zároveň dovoluje cítit, že moje práce je dostatečně oceněna.
Všechno začalo v roce 2016, kdy mne přepadly první obavy z výběru střední školy pro staršího syna, kvůli kterým jsem začala intenzivně hledat řešení, jak ho přimět k promyšlenému výběru, ale zároveň do ničeho nenutit. Současně i já jsem chápala, že už nechci a dokonce ani nemohu zůstávat ve své práci a pracovat ve stejném duchu. Rychle a zběsile jsem se blížila k totálnímu vyhoření a krizi středního věku. Bylo mi přesně 40.

Mnozí pocitově vybírající poradenskou činnost proto, že sami hledají řešení svého problému, ale můj výběr kariérového poradenství byl promyšlenější. Hledala jsem obor, v němž bych nezačínala od nuly. Potřebovala jsem navázat na svoje předešlé poměrně bohaté zkušenosti. A jako v každém oboru a při každé změně jsem potřebovala nějaký čas, abych našla to skutečně "svoje" téma a způsob práce, který mi nejvíc vyhovuje. Určitou dobu jsem se intenzivněji věnovala spolupráci se školami a poradenské činnosti pro teenagery, i když můj původní záměr byl práce s dospělými lidmi a firmami. Člověk potřebuje určitý čas, aby ve zvoleném oboru našel svoje místo.
Založila jsem projekt smartee.cz, v kterém jsem od roku 2016 pomohla více jak 800 teenagerům s výběrem střední školy. Stále dvakrát do roka na podzim a na jaře otevírám brány kurzu "Správná střední".
Pokud výběr školy je pro Vás aktuální, na stránkách projektu si můžete stáhnout e-book "Správná střední! Jak na to?", inspirovat se v blogu nebo získat informace o veletrzích středních škol.
Do lektorování seminářů pro školní kariérové poradce jsem nakročila docela náhodně a neplánovaně. Mnohému jsem se naučila a také jsem v průběhu téměř 1000 hodin seminářů a webinářů měla možnost předat svoje zkušenosti téměř 1000 účastníků z řád pedagogů. V roce 2021 jsem získala akreditaci Ministerstva školství jako akreditovaná školicí organizace. V roce 2022 jsem lektorskou činnost pro školy prozatím pověsila na hřebík.
Napsala jsem a vydala sešit "8 mýtů o volbě budoucího povolání" pro žáky 8. a 9. tříd, kterého se bez jakékoli propagace prodalo více jak 2000 ks. Sešit inspiruje pedagogy z téměř 400 základních škol po celé republice. A také byl prezentován na mezinárodní konferenci kariérového poradenství IAEVG 2019 v Bratislavě.

Jako v každém projektu nebo firmě, v které nebo s kterou jsem spolupracovala, také v kariérovém poradenství se mi leccos povedlo.

Společnosti, s kterými jsem spolupracovala