Kateřina Málková | kariérové poradenství
Kateřina Málková

Existují chybná kariérní rozhodnutí?

Úspěšná profesní změna v jakémkoli věku činí člověka více svobodným, kreativním a šťastným. Když opravdu děláte to, co milujete, není to zátěž. Proto všechny zkoušky a pochybnosti na cestě k tomuto stavu stojí za to.
Když si poprvé hledáme zaměstnání po škole, často se stává, že se dostáváme do proudu, který ovlivňuje někdo nebo něco jiného – vzdělání, rodina, známí, náhoda, pragmatická potřeba mít práci. Vybíráme z toho, co je v nabídce, zkoušíme na sebe kabát ušitý někým jiným. Pracovní místa jsou jako konfekce. Známe svoji velikost, máme oblíbené obchody, tíhneme k určitému stylu, na který jsme si zvykli.

Jak čas běží, začínáme uvažovat o profesní změně, jenže staré zvyky nás neopouští. Přirozeně jdeme na stejná místa, díváme se na stejné „oblečení", jiné modely a styly odrazují svoji novotou a neurčitým výsledkem. "Bude to sedět? Jak v tom budu vypadat? Umím to nosit?" Říká se, že zvyk je železná košile. Čím je člověk starší, tím větší problém mu dělá tyto zvyky měnit, včetně profesních. Ale když touha se posunout dál zůstává neuspokojená, mizí i spokojenost se sebou samým.

Podle různých statistik 8 z 10 pracujících Čechů dělají něco, o čem původně neuvažovali. Pouze 4 z nich učiní první krok ke změně – pošlou životopis a čekají, zda se jim někdo ozve. Většina se neposune dál. Proč tomu tak je?

Uskutečnit profesní změnu není jednoduché. Ideální je, když se člověk na změnu těší, ví, co od změny očekává, co pozitivního mu slibuje. V praxi to bývá naopak. Změna vyvolává velké obavy, nepříjemné pocity a odpor.

  • Co když mi nikdo neodpoví? Nebudu dost dobrý, nebo naopak překvalifikovaný?
  • Co když si vyberu tento obor a uprostřed studia zjistím, že to dělat nechci?
  • Co, když změním zaměstnání a až na novém místě pochopím, že mi vůbec nevyhovuje?
  • Co když to bude chyba?
  • Co řeknou kolegové (rodina, přátelé)?
  • Zapadnu do nového kolektivu?
  • Jsem vůbec schopný se to naučit, sáhnout si na něco lepšího?
  • Neztratím v penězích?
  • Nebudu začínat od nuly?
  • A vůbec, je potřeba něco měnit, když i tak to prozatím funguje?

Co můžete udělat, když tyto myšlenky Vás blokují na cestě dál?
Ve skutečnosti velmi mnoho. Každé velké rozhodnutí začíná malým krokem. Můžete zhodnotit své minulé zkušenosti, uvědomit si všechno dobré a užitečné, co jste v minulosti získali (návyky, kompetence, lidi, nové cesty). Můžete lépe poznat, co doopravdy chcete. Týká se to nejen práce, ale života jako takového. Můžete si uvědomit, které informace Vám chybí v inzerátech – o firmě, o zaměstnancích, o firemních zvycích a kultuře, o pravidlech a možnostech rozvoje, o finančním ohodnocení, o způsobech podnikání, o oboru. O svých představách a otázkách se můžete bavit na pohovorech, setkat se s lidmi z oboru. Dnes také existují možnosti jak vyzkoušet nový směr, aniž byste museli hned měnit svoji stávající práci nebo se po hlavě vrhnout do podnikání.

Úspěšná změna povolání v jakémkoli věku činí člověka více svobodným, kreativním a šťastným. Když opravdu děláte to, co milujete, není to zátěž. Proto všechny zkoušky a pochybnosti na cestě k tomuto stavu stojí za to. Nakonec nemusíte změnit svoje zaměstnání, ale pochopíte, co Vám chybí na Vašem pracovním místě, nebo co Vám chybí ve Vašem osobním životě. Začnete více komunikovat o svých potřebách, všímat si příležitostí, budete se posouvat směrem, který Vám bude lépe vyhovovat. Začnete si více vážit sebe sama.

Právě proto neexistují chybná kariérní rozhodnutí. Každé takové rozhodnutí, každý malý krok otevírá nové možnosti. Je na Vás, které z nich využijete, které nikoli.

Chcete prorazit mzdový strop
Krok za krokem Vás provedu výběrem aktuálních kariérní cílů, kterých skutečně stojí za to dosahovat. Stanovíte si priority, začnete se soustřeďovat na hlavní a budete stíhat a vydělávat více s menším úsilím. A to vše bez mystiky, ezoteriky a tanců s bubny.
a najít si práci, kterou budete milovat?