Kateřina Málková | kariérové poradenství
Kateřina Málková

Jak zvýšit příjmy a nevyhořet? První důležitý krok

Jak zvýšit příjmy a nevyhořet?
Dlouho jsem váhala, jestli má cenu v kariérovém poradenství klást důraz na peníze. Věděla jsem totiž, že si tím riskuji vysloužit miliony haterských příspěvků typu "další ezo pisálek, který slibuje miliony za meditaci". Problém je ale v tom, že do práce chodíme pro peníze. Ještě jsem nepotkala člověka, který by svému zaměstnavateli řekl: „O, já tuto práci tak miluji, že mi každý měsíc nemusíš nic posílat!" Všichni počítáme a finanční ohodnocení v současné době, kdy se všechno zdražuje, patří k jednomu z hlavních důvodů, proč lidé jsou ochotní změnit zaměstnání.

Mzdy rostou mnohem pomaleji než ceny, a také rozdílně u mužů a u žen. Třeba na pozicích středního managementu ženy po čtyřicítce za stejnou práci dostávají v průměru až o 30 % méně. Převedeno do čísel, muž má plat 50 000 korun, plat ženy na stejné pozici a se stejnou odpovědností bude jen 35 000 korun. Možná jako žena pracujete a ani nevíte, že jste přesně v takové situaci a Váš kolega naproti na výplatní pásce má úplně jiná čísla. Řeknete si, že jedinou možností, jak pracovat méně a vydělat více, je podnikání. Vždyť v reklamách to vypadá velmi snadno. Kromě svobody, více času na rodinu, možnosti dělat to, čemu věří, jsou to právě větší výdělky, které motivují ženy zkoušet online podnikání, absolvovat miliony kurzů online marketingu a copywritingu a také osobnostního rozvoje.

Na pozicích středního managementu ženy po čtyřicítce za stejnou práci dostávají v průměru až o 30 % méně. Převedeno do čísel, muž má plat 50 000 korun, plat ženy na stejné pozici a se stejnou odpovědností bude jen 35 000 korun.
Nebude asi tajemstvím, že pro ženu je snazší peníze utrácet, než vydělávat. Proto většina reklam o zdraví, kráse, péči o rodinu a domácnost, s půjčkami a vlastně i téměř celý infobyznys s různými kurzy osobnostního rozvoje cílí právě na ženy. Současně jaksi podvědomě ženy stejně očekávají, že hlavním zdrojem příjmů v rodině má být muž. Je to tak opravdu snazší. Jenže ve chvíli, kdy vyvstává potřeba seberealizace, anebo banálně se rozvádíte, najednou umět vydělávat a postarat se o sebe a děti prostě musíte. Vím o čem mluvím, protože 7 let jsem táhla všechny potřeby rodiny s dvěma dětmi na sobě včetně nájemného atd.

Otázka peněz je důležitým bodem k jednání na pohovorech při změně zaměstnání, je to jistý faktor spokojenosti ve stávajícím zaměstnání a také určitý signál kvality vztahu vašeho zaměstnavatele vůči vám, anebo také jistá známka vaší profesionální sebedůvěry. Je to rovněž kámen úrazu, protože se o penězích nemluví snadno, obzvlášť je to těžké pro ženy, protože do toho pojmu vkládáme spoustu přesvědčení, obav a podmínek jako třeba „peníze si musím zasloužit" (jako známku ve škole), nebo „já nejsem obchodník, nic prodávat nebudu" (o prodeji svých služeb v podnikání), nebo „nemůžu vydělávat víc než muž, protože si ho přestanu vážit" (to byl můj případ).

Otázka peněz je důležitým bodem k jednání na pohovorech při změně zaměstnání, je to jistý faktor spokojenosti ve stávajícím zaměstnání a také určitý signál kvality vztahu vašeho zaměstnavatele vůči vám, anebo také jistá známka vaší profesionální sebedůvěry.
Asi vás překvapím, ale 55 % podnikajících žen, které mají podnikání jako hlavní zdroj příjmů, je ve skutečnosti stále finančně závislých na svých mužích. Čísla neberu z hlavy, čerpám ze studie jedné velké společnosti v síťovém byznysu, která cílí právě na ženy. V naší rodině je to 50 / 50 a občas vydělávám víc než můj muž, a je zajímavé, že když jsem si ujasnila svůj vztah k penězům a zbavila se všech těch zbytečných přesvědčení, náš vztah to jen upevnilo.

Peníze jsou totiž pouze směnným prostředkem. Tomu nás učili na univerzitě a tohoto pojmy se držím. Není to energie, magie atd. Je to prostředek směny umožňující lidem vyměnit něco co mají za něco co potřebují. A aby tato směna byla možná, předměty výměny mají svoji cenu. V práci tím „produktem" je vaše kvalifikace a zkušenosti a cenou – mzda.

Pro ženy je obtížné posoudit svoji odbornou způsobilost, protože ženská práce byla po staletí považována za samozřejmost a nebyla oceňována v penězích. Je to pevně zapsáno v našem podvědomí. No, například, na kolik byste ocenili své domácí práce - úklid, vaření, zahrádku, praní, žehlení, odvoz dětí na kroužky? Přímo v penězích. Správně, nejde to, protože je to pro rodinu, protože je to potřeba a je to normální.
    Vyzkoušejte tento experiment
    Nechte manžela s dětmi na týden hospodařit, aby mu nepomáhala maminka nebo tchyně, a aby na konci týdne byl dům uklizený, domácí úkoly v pořádku, kroužky nevynechané, děti zdravé, prádlo vyprané a vyžehlené, lednička plná atd. A na konci týdne ho požádejte, aby odhadl v penězích, kolik by zaplatil, aby se toho všeho zbavil. Tak si uvědomíte, že všechno, co doma děláte, má svou cenu. Mimochodem, po takovém experimentu si možná také uvědomíte, že toho doma nemusíte dělat tolik a vyšetříte si nějaký čas navíc.
      Nemluvím tu o feminismu a boji za rovná práva. A už vůbec ne o tom, abyste se s manželem začala hádat o tom, kdo se o co postará. Píšu to proto, abyste si uvědomila, že stejný přístup často zaujímáme i v práci, děláme a umíme toho hodně, aniž bychom si uvědomovaly skutečnou hodnotu svých kompetencí.
      Problém je v tom, že ze všech stran slyšíme, že musíme uspokojit problémy zákazníků, stejně jako odpovídat požadavkům zaměstnavatelů. To vše je v podstatě pravda, ale... Háček je v tom, že než se začnete o to snažit, musíte udělat jeden důležitý krok - uvidět v tomto procesu sama sebe na hlavním místě. A je jedno, jestli pracujete pro firmu nebo podnikáte. Budete-li i nadále upřednostňovat cizí potřeby před svými vlastními, dosáhnete jen nervozity, vyčerpaní a vyhoření, nikoli zvýšení příjmů.
        Chcete prorazit mzdový strop
        Krok za krokem Vás provedu výběrem aktuálních kariérní cílů, kterých skutečně stojí za to dosahovat. Stanovíte si priority, začnete se soustřeďovat na hlavní a budete stíhat a vydělávat více s menším úsilím.
        a najít si práci, kterou budete milovat?