Kateřina Málková | kariérové poradenství
Kateřina Málková

Má-li smysl měnit práci po 40?

Když mi bylo 40, tento milník otřásl vším, co pro mne v práci doposud mělo hodnotu.

Mladšímu synovi tehdy byly pouhé 4 roky a starší nakročil do velmi obtížné puberty. Dívala jsem se na sebe do zrcadla a počítala. Když se teď cítím tak, jak se cítím, až mi bude 50, Sašovi bude 14… Ježíšmarjá, další puberta a já už teď na nic nemám energii. Jak bude působit na syna stárnoucí a vyšťavená máma? Ne, tak to nechci. A jak to chci? Nemohu odejít z práce, ke které jsem tak dlouho směřovala. Možnost rozvíjet projekt od nuly, spolehlivý investor, perspektiva podílu ve firmě, konečně zúročení zkušeností a vzdělání, vyšší příjmy. A také IT, je to perspektivní, že jo?

Má-li smysl měnit práci po 40?
Hlava sypala logické argumenty, tělo cítilo něco jiného. Ten rok mi doktorka předepisovala antibiotika již potřetí. Pořád jsem něco měla, záněty, angíny, alergie. Během 6 měsíců práce jsem dokázala navíc odpracovat 1 měsíc přesčas. Dělala jsem práci za 5 lidí (start-up, musí se šetřit…) a rovnýma nohama mířila k totálnímu vyhoření.

Měla jsem takový pocit, že když odejdu, to bude znamenat, že všechno „před 40" bude promarněno, a „po 40" už žádné další slušné pracovní perspektivy nehrozí. A před několika dny jsem u jedné kariérní blogerky narazila na otázku: „Proč je pozdě měnit kariéru po 30?" Po třicítce!!! Chápete? :-D

Po čtyřicítce pocit, že v práci „už je pozdě cokoli měnit", není ojedinělý. Částečně za to mohou stereotypy z poloviny 20. století, zčásti plížící se únava a rozčarování, zčásti mediální převaha mladých příběhů úspěchu. Kdo se chce znovu učit a začínat vše od nuly? Ok, i když nemiluji svoji práci, ale je to jistota, která v našem nejistém životě také dost důležitá.
Jenže problém je v tom, že nespokojenost a ne-SEBE-realizace v práci prosakuje do všech ostatních oblastí života. Není úplně moudré zatloukat, ignorovat jasné signály těla a duše.

Tehdy, před 6 lety, jsem se rozhodla odejít na volnou nohu, i když podnikání není jediný způsob vhodné kariérní změny a vůbec není nutností. Stejně tak není vůbec nutné podávat okamžitou výpověď, rozjíždět svůj online byznys, radikálně měnit obor nebo se rozvádět. Jsou to energeticky nejnáročnější a dost riskantní způsoby, které žádají svůj čas, investice a také jasnou představu o tom, kam přesně směřujete.
Obvykle všechny hluboké a zásadní změny začínají malými krůčky, které se harmonický začlení do života, přitom ho dokážou docela proměnit.
A pokud se vám také zdá, že už je pozdě cokoli měnit v práci nebo ve Vaší kariéře, udělejte jedno takové jednoduché cvičení.

 1. Nakreslete na papír vodorovnou čáru.
 2. Na této čáře označte výchozí bod – bod Vašeho narození.
 3. Pak druhý bod – rok, kdy jste začal/a pracovat. Vzpomeňte si na svoji první práci. Pro mne to byl rok 1997.
 4. A teď označte bod, kde se právě nacházíte. Kolik Vám je teď?
 5. Spočítejte, kolik let jste již strávil/a v práci? Možná jste nějakou dobu byla na rodičovské. Neodečítejte tato léta, jsou také velmi důležitá.
 6. No, a nakonec, označte poslední bod, kdy Vám bude 65 let. Ano, to je oficiální hranice odchodu do důchodu.
 7. Vizuálně porovnejte tyto dvě úsečky „před" a „po". Kolik Vám „zbývá" do důchodu?

A já se Vás prozatím na něco zeptám:
  • Co s tím plánujete dělat?
  • Když se ve Vaší práci nezmění vůbec nic, jak bude vypadat Váš odchod do důchodu?
  • Těší Vás tato představa? Chtěl/a byste to prožít jinak?
  Neuvěřitelné, že? Čas je naší nejcennější surovinou. Nejde ho sice vrátit zpět, ale je možné prožívat mnohem zajímavější život v budoucnu. Ano, práce nevyjímaje!

  A je užitečné si jednou za čas položit otázku z úvodu článku. Není třeba čekat na čtyřicítku.
   Spokojená a produktivní
   Krok za krokem se naučíte vybírat životní a kariérní cíle, které skutečně stojí za to. Stanovíte si priority, začnete se soustřeďovat na hlavní a budete stíhat více s menším úsilím. A to vše bez mystiky, ezoteriky a tanců s bubny.
   online kurz