Kateřina Málková | kariérové poradenství
Kateřina Málková

Má-li smysl měnit práci po 40?

Když mi bylo 40, tento milník otřásl vším, co pro mne v práci doposud mělo hodnotu.

Mladšímu synovi tehdy byly pouhé 4 roky a starší nakročil do velmi obtížné puberty. Dívala jsem se na sebe do zrcadla a počítala. Když se teď cítím tak, jak se cítím, až mi bude 50, Sašovi bude 14… Ježíšmarjá, další puberta a já už teď na nic nemám energii. Jak bude působit na syna stárnoucí a vyšťavená máma? Ne, tak to nechci. A jak to chci? Nemohu odejít z práce, ke které jsem tak dlouho směřovala. Možnost rozvíjet projekt od nuly, spolehlivý investor, perspektiva podílu ve firmě, konečně zúročení zkušeností a vzdělání, vyšší příjmy. A také IT, je to perspektivní, že jo?

Má-li smysl měnit práci po 40?
Hlava sypala logické argumenty, tělo cítilo něco jiného. Ten rok mi doktorka předepisovala antibiotika již potřetí. Pořád jsem něco měla, záněty, angíny, alergie. Během 6 měsíců práce jsem dokázala navíc odpracovat 1 měsíc přesčas. Dělala jsem práci za 5 lidí (start-up, musí se šetřit…) a rovnýma nohama mířila k totálnímu vyhoření.

Měla jsem takový pocit, že když odejdu, to bude znamenat, že všechno „před 40" bude promarněno, a „po 40" už žádné další slušné pracovní perspektivy nehrozí. A před několika dny jsem u jedné kariérní blogerky narazila na otázku: „Proč je pozdě měnit kariéru po 30?" Po třicítce!!! Chápete? :-D

Po čtyřicítce pocit, že v práci „už je pozdě cokoli měnit", není ojedinělý. Částečně za to mohou stereotypy z poloviny 20. století, zčásti plížící se únava a rozčarování, zčásti mediální převaha mladých příběhů úspěchu. Kdo se chce znovu učit a začínat vše od nuly? Ok, i když nemiluji svoji práci, ale je to jistota, která v našem nejistém životě také dost důležitá.
Jenže problém je v tom, že nespokojenost a ne-SEBE-realizace v práci prosakuje do všech ostatních oblastí života. Není úplně moudré zatloukat, ignorovat jasné signály těla a duše.

Tehdy, před 6 lety, jsem se rozhodla odejít na volnou nohu, i když podnikání není jediný způsob vhodné kariérní změny a vůbec není nutností. Stejně tak není vůbec nutné podávat okamžitou výpověď, rozjíždět svůj online byznys, radikálně měnit obor nebo se rozvádět. Jsou to energeticky nejnáročnější a dost riskantní způsoby, které žádají svůj čas, investice a také jasnou představu o tom, kam přesně směřujete.
Obvykle všechny hluboké a zásadní změny začínají malými krůčky, které se harmonický začlení do života, přitom ho dokážou docela proměnit.
A pokud se vám také zdá, že už je pozdě cokoli měnit v práci nebo ve Vaší kariéře, udělejte jedno takové jednoduché cvičení.

  1. Nakreslete na papír vodorovnou čáru.
  2. Na této čáře označte výchozí bod – bod Vašeho narození.
  3. Pak druhý bod – rok, kdy jste začal/a pracovat. Vzpomeňte si na svoji první práci. Pro mne to byl rok 1997.
  4. A teď označte bod, kde se právě nacházíte. Kolik Vám je teď?
  5. Spočítejte, kolik let jste již strávil/a v práci? Možná jste nějakou dobu byla na rodičovské. Neodečítejte tato léta, jsou také velmi důležitá.
  6. No, a nakonec, označte poslední bod, kdy Vám bude 65 let. Ano, to je oficiální hranice odchodu do důchodu.
  7. Vizuálně porovnejte tyto dvě úsečky „před" a „po". Kolik Vám „zbývá" do důchodu?

A já se Vás prozatím na něco zeptám:
    • Co s tím plánujete dělat?
    • Když se ve Vaší práci nezmění vůbec nic, jak bude vypadat Váš odchod do důchodu?
    • Těší Vás tato představa? Chtěl/a byste to prožít jinak?
    Neuvěřitelné, že? Čas je naší nejcennější surovinou. Nejde ho sice vrátit zpět, ale je možné prožívat mnohem zajímavější život v budoucnu. Ano, práce nevyjímaje!

    A je užitečné si jednou za čas položit otázku z úvodu článku. Není třeba čekat na čtyřicítku.
      Chcete prorazit mzdový strop
      Krok za krokem Vás provedu výběrem aktuálních kariérní cílů, kterých skutečně stojí za to dosahovat. Stanovíte si priority, začnete se soustřeďovat na hlavní a budete stíhat a vydělávat více s menším úsilím.
      a najít si práci, kterou budete milovat?