Kateřina Málková | kariérové poradenství
Kateřina Málková

Práce, která nevyčerpává

Práce, která nevyčerpává
Věděla jste, že můžete vyhořet i v práci, kterou máte ráda? Nebo že se mnoho lidí při změně zaměstnání dostane do pasti opakujících se scénářů? Nebo že jistým znamením když chcete změnit práci, ale nejdete správnou cestou je, chtít dělat něco úplně jiného? Například jste lékař a najednou chcete být turistickým průvodcem, nebo jste překladatel a najednou chcete být instruktorem plavání nebo jógy, nebo jste účetní a najednou vás láká něco kreativního. Ne, tyto touhy není třeba ignorovat, jsou důležité. Ale nejsou to přímé návody, které vám pomohou najít práci, která vás nevyčerpá. Existuje ještě jeden mylný názor, který je v poslední době velmi populární. Pokud si uvědomíte, které činnosti vás nabijí v práci a budete dělat pouze to, budete mít práci, kterou budete milovat.

Moje jméno je Kateřina Málková, posledních 7 let se intenzivně věnuji tématu profesního sebeurčení dospělých a dospívajících, mimo jiné také v projektu Smartee, v němž spolupracují se školami. Dnes už vím jistě, že dělám to, co mě opravdu naplňuje a dává smysl, ale nebylo to tak vždycky.

Dalo by se říci, že ke kariérovému poradenství mne přivedl můj starší syn, když byl v sedmé třídě a potřeboval si vybrat střední školu. Tehdy jsem začala přemýšlet o tom, jak mu s tím pomoci. Nakonec jsem si tehdy sama uvědomila, že s mou prací je vlastně také něco v nepořádku.
Časté nemoci, záněty a angíny, neustálá antibiotika, konflikty s manželem, synovy špatné známky, časté krizové situace v práci a přesčasy, jako bych se obrovskou rychlostí řítila do propasti, ale vůbec jsem to tak nevnímala. Ani mne tehdy nenapadlo, že s prací, kterou jsem si sama vybrala, je něco špatně.
Vždyť jsem získala projekt, který jsem chtěla a vysníla, měla jsem postavení, perspektivu, slušné peníze. A také ve 40ti si nemůžete dovolit odejít nikam, nebo měnit zaměstnání jako rukavice. Najednou jsem měla silný pocit, že chci dělat úplně něco jiného, třeba vyrábět pletené hračky.

S něčím podobným se setkávám u svých klientů, kteří se v práci dostávají do slepé uličky. Velmi často chtějí dělat něco úplně jiného. Jenže k tomu potřebují mít odpovídající kompetence a zkušenosti. Je jasné, že žádný HR se nebude zabývat vašim životopisem, když v něm neuvidí to, co potřebuje. Nakonec se člověk smíří s tím, co má. Jenže když před sebou máte ještě 25 let profesního života a ve své práci nejste spokojení, perspektiva, která se otvírá, měkce řečeno nepotěší.
Je možné dosáhnout pozitivní změny v práci bez ztráty kvalifikace, příjmů a jistot, které člověk potřebuje? Je možné úplně změnit obor a nezačínat od nuly?
Možné to určitě je, sama jsem tomu příkladem. Jen aby se to povedlo, potřebujete:
 • přestat ignorovat své potřeby a postavit sebe na první místo,
 • uvědomit si, co vám v práci nevyhovuje a proč, je potřeba jít do hloubky a pochopit skutečné příčiny, protože „šéf-blbec" to fakt nebude,
 • ocenit své profesní zkušenosti, své úspěchy i neúspěchy či zklamání, které jsou stejně důležité, abyste pochopila, co skutečně chcete a umíte,
 • sestavit svůj profesní portrét a naznačit možné kariérní cesty, uvidět několik variant, které existují vždy, bez ohledu na to, zda tomu teď věříte či nikoli,
 • zorientovat se na trhu práce a pochopit, co je třeba udělat, abyste získala to, co chcete,
 • začít jednat, nečekat, že se vše vyřeší samo, a nenechat se odradit tím, že "všude je to stejné".
  Podle mých zkušeností se hledání sebe sama může táhnout roky. Můžete absolvovat spoustu kurzů a stále nevědět, co je vaším "posláním". Obzvlášť pro ženy je to těžké, protože nejsme zvyklé stavět sebe a své potřeby na první místo. I v práci naplňujeme své potřeby na zbytkovém principu a často jsme silně závislé na názoru druhých, bojíme se kritiky, žárlivosti, závisti a obecně se bojíme mnoha věcí.
  Jenže právě na ženy má práce, která vyčerpává, velmi negativní dopad - na pohodu, na zdraví a vzhled, na vztahy s dětmi, na vztahy s partnerem. Variantou je si zvyknout a smířit se s tím, co je, nebo veškerou svou energii vložit do změny někoho jiného – třeba manžela nebo dětí. V tom jsme také mistryně světa. Ale během svého téměř 5 desítek let dlouhého života jsem přišla na něco jiného. Když se začne měnit žena, začnou se automaticky měnit všichni kolem ní. Takže začít u sebe, když v práci nejste spokojená, se skutečně vyplatí. A není to tak složité, jak se na první pohled zdá, pokud se svěříte do rukou odborníka, který ví, jak na to.

  Právě proto jsem vytvořila kariérní mentoringový program "Práce, která nevyčerpává". Během tří týdnů pochopíte, co vám na vaší současné práci opravdu nesedí, naučíte se vidět hodnotu ve svých zkušenostech a návycích, zorientujete se na trhu práce a uvidíte různé varianty své profesní budoucnosti, pochopíte, jak hledat práci nebo začít podnikat, aniž byste zbytečně riskovala a přicházela o čas, o kvalifikaci nebo příjem, znovu objevíte svůj zdroj energie a motivace, které jsou důležité jak pro sebevědomé absolvování pohovorů, tak i pro rozhovor se šéfem o změnách, ale i pro to, abyste se každé ráno probouzela a do práce se skutečně těšila.
   Chcete prorazit mzdový strop
   Krok za krokem Vás provedu výběrem aktuálních kariérní cílů, kterých skutečně stojí za to dosahovat. Stanovíte si priority, začnete se soustřeďovat na hlavní a budete stíhat a vydělávat více s menším úsilím.
   a najít si práci, kterou budete milovat?